piątek, 7 lutego 2014

Szalone kreacje karnawałowe!!

Karnawał w tym roku będzie wyjątkowo długi! Zakończy się 2 tygodnie później niż w zeszłym roku, a dokładniej 
4 marca! Będzie więc wiele okazji, aby wybrać się na bal i zaprezentować się w pięknych kreacjach stworzonych na tą okazję. Poniżej przedstawiamy pomysły przywiezione prosto z wiedeńskich wystaw.

Ale zanim o modzie, przypomnijmy sobie czym jest ten słynny Karnawał, o którym się tyle mówi.

Jego początek przypada na Święto Trzech Króli, czyli na 6 stycznia, jednak niektórzy za jego początek uznają już Nowy Rok. Trwa on do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, która to na odmianę jest rozpoczęciem Wielkiego Postu, który ma zupełnie inny charakter.

Karnawał nazywany jest inaczej zapustami lub mięsopustem i jest to czas, w którym możemy i powinniśmy się bawić, tańczyć w atmosferze radości. 
Słowo „karnawał” wywodzi się od łacińskiego „carnavale”, które stanowi zbitkę dwóch wyrazów: „caro” (mięso) i „vale” (bądź zdrów, żegnaj). Dosłownie oznacza, więc „pożegnanie mięsa”. Ma na celu rozstanie ze wszystkim, co kojarzy się z ucztowaniem, zabawą i obfitością. 
W czasie średniowiecza i renesansu najbardziej popularny był karnawał w Wenecji. 
Obecnie najsłynniejszym karnawałem na świecie jest karnawał w Rio De Janeiro. Jego rozpoczęcie przypada w piątek w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową i trwa 5 dni i nocy. Słynie on z widowiskowych parad uczestników, którzy prezentują się w skąpych strojach. Można wówczas podziwiać pokazy brazylijskiej samby. 
W Wenecji natomiast tradycją karnawałową jest tak zwany Lot Anioła, czyli zjazd na linie z dzwonnicy na Placu Świętego Marka, wykonywany przez znaną osobę. Inauguruje on całą wenecką zabawę.


Po co Karnawał? 
Zwyczaj ten miał na celu nie tyle samą zabawę, ale również zatarcie różnic pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Wówczas bardzo często następowała zamiana ról, np. arystokracja przebierała się za żebraków. Ważnym zwyczajem stało się również zakładanie masek, które uniemożliwiały ujawnienie tożsamości.
W Polsce zwyczaj hucznych obchodów karnawału zadomowił się w XVII wieku. Na dworach szlacheckich organizowano wówczas obfite uczty, tańce i zabawy. Społeczności chłopskie również bawiły się na suto zakrapianych potańcówkach.
Karnawał to czas, w którym szczególną wagę przykłada się do radosnego spędzania wolnego czasu, przede wszystkim na balach i potańcówkach. 

Dlatego też warto zastanowić się co ubrać na bal. Możemy wybrać kostium i przebrać się za gwiazdę filmową, postać z książki itp., bądź pójść w stronę elegancji i wyszukać piękną suknię, która przykuje spojrzenia pań i panów. ;) Najważniejsze, aby w kreacji czuć się dobrze. Nie bójcie się kolorów i oryginalnych fasonów. Chodzi o to, aby się wyróżnić! Karnawał to wspaniały czas, aby móc wejść w nieco inną rolę. ;)
Zachęcamy do komentowania. :)

I oczywiście życzymy wspaniałej zabawy!!Autor zdjęć: E.K.

Źródło: http://www.dniwolne.pl/swieto/karnawal
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz