piątek, 23 sierpnia 2013

Moda Wiktoriańska


Moda ta narodziła się za panowania angielskiej królowej Wiktorii. Cieszyła się popularnością w XVIII
i XIX wieku, a dokładniej w latach 1837-1901.


Młoda królowa Wiktoria


Współcześnie w modzie pojawiają się inspiracje tym stylem. Warto jednak pamiętać, że nazwa "Moda Wiktoriańska" czy też "Styl Wiktoriański" zarezerwowany jest dla strojów powstałych wyłącznie
w Imperium Brytyjskim, a nazwa ta związana jest z okresem historycznym Wielkiej Brytanii.
W związku z tym, jeśli strój jest dokładną kopią oryginalnego stroju powstałego w tamtych czasach na wyspach, jest on zaliczany do tego stylu. Jednak w większej mierze współczesne inspiracje polegają na wykorzystaniu pewnych elementów charakterystycznych dla kreacji tamtych czasów. Można je zaobserwować między innymi u fanów steampunku, mody gotyckiej i loliciej w wersjach bardziej wygodnych i praktycznych.

 


Co w modzie wiktoriańskiej jest najbardziej charakterystyczne:


Bluzki damskie na dzień były zapinane pod szyją, posiadały wysoki kołnierz, który przypomina stójkę. Natomiast bluzki wieczorowe miały głębokie i szerokie dekolty, najczęściej w kształcie łódki, które odsłaniały wierzch ramion.


Jeśli chodzi o rękawy, to w epoce wiktoriańskiej występowały one w kilku rodzajach. Najczęściej były jednak obcisłe przynajmniej od łokcia w dół. Bardzo popularne w późniejszym nieco czasie stały się rękawy bardzo szerokie u góry i wąskie od łokcia w dół nazywane "leg o'mutton" ("barani udziec"). Natomiast przy sukniach wieczorowych mogły być one krótkie i bufiaste. Wówczas ubierało się do nich długie rękawiczki. W okryciach wierzchnich i płaszczach nosiło się poszerzone u dołu rękawy.Gorset również jest charakterystycznym elementem tego stylu, choć nie był zawsze wymagany.
W sytuacjach, kiedy kobieta przyjmowała rodzinę lub najbliższych znajomych, mogła mieć na sobie luźniejszą suknię bez gorsetu. Pełnił on funkcję bielizny, więc ubierało się go pod suknię. Miał zasłaniać biust. Modne dziś gorsety pod biust nie występowały w modzie wiktoriańskiej. Co najciekawsze, potrzebnych było kilka osób, aby przygotować damę na imprezę i pomóc jej się ubrać w gorset, suknię i inne dodatki. Przygotowania potrafiły trwać kilka godzin!


Gorset był przez niektórych w tamtych czasach uznawany za symbol zniewolenia kobiety i pojawiały się głosy sprzeciwu wobec tego elementu ubioru.


Jeśli chodzi o spódnice, ich wygląd zmieniał się, pojawiały się różne fasony, jednak nigdy nie były one obcisłe i zawsze posiadały pod spodem halkę, która mogła mieć falbany dla zwiększenie objętości. Spódnice te były zapinane w talii, najczęściej rozszerzane poniżej. Niektóre były szerokie i proste,
a inne posiadały z tyłu tren lub turniurę. Pojawiły się także węższe spódnice przypominające trochę spódnice z "rybim ogonem", nie były one jednak bardzo zwężane w kolanach.


Ponadto, aby uzyskać ostateczny efekt, nie mogło także zabraknąć kapelusza oraz haftowanych wzorów.


Jak widać moda wiktoriańska cechuje się sporą różnorodnością i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

Źródło:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz