wtorek, 20 stycznia 2015

Folklor

Tym razem co nieco folkloru. Może niektórzy z Was zastanawiają się co to takiego albo "eeee to nie za ciekawe"...ale spróbujemy zachęcić Was do nowego spojrzenia na tą symboliczno-artystyczną dziedzinę kultury.

Nie wiem czy zauważyliście, ale pewne elementy folkloru pojawiają się w modzie współczesnej, czy to w użytych wzorach (motywy kwiatowe, niezwykle barwne i nie tylko), czy też w fasonach.

Przyjrzyjmy się zdjęciom poniżej. Dawniej ludzie nie mieli pod ręką dużego wyboru jeśli chodzi o rodzaje materiałów czy też o dostępne kolory itp. Potrafili jednak stworzyć niezwykle barwne, piękne, ręcznie zdobione stroje, które wskazywały np. na ich pozycję społeczną czy też miały za zadanie podkreślić dzień świąteczny. 
Dominującym elementem była biała koszula niekiedy ze wzorzystymi mankietami lub wyhaftowanymi wzorami, ze stójką lub kołnierzykiem.

Dla kobiet piękne wianki z kwiatów i korali, a dla mężczyzn nakrycie głowy różnego rodzaju jak zresztą możecie zobaczyć poniżej.

Do tego zdobione kamizelki, wiązane wstążki, pasy...do wyboru do koloru.

Możliwości co nie miara...ile krajów i regionów, tyle pomysłów na to, aby pięknie się ubrać.
Posunę się nawet do stwierdzenia, że dawniej mimo, że wszystkiego było mało, ludzie większą uwagę przywiązywali do tego, aby ubranie było schludne i eleganckie (i co najważniejsze osiągali wspaniałe efekty). Teraz różnie to bywa. :)

Poniżej możecie także zobaczyć suknię ślubną z dawnych czasów. ;) Owszem porównując ją do współczesnych... no to cóż, możecie stwierdzić: wypada nieco blednie. Myślę jednak, że powinniśmy doceniać ich pracę, ponieważ dokonali rzeczy pięknych i ważnych dla dalszego rozwoju mody. Należy podkreślić, iż nasi przodkowie ;) robili to własnymi rękami bez użycia maszyn, komputerów itd....

Teraz przynajmniej mamy co oglądać i czym się inspirować... :)

                           Autor zdjęć: E.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz