czwartek, 22 maja 2014

Dawny styl - Moda Renesansu


Big Fashion Life miało okazję gościć w miejscowości Cieplice koło Zielonej Góry, gdzie odkryło uroczy kościół z ok. 1600 r. Zainspirowały nas tamtejsze płaskorzeźby i tak narodziła się myśl o napisaniu posta na temat Mody Renesansu. :)

Z racji miejsca, nie możemy zobaczyć na nich kwadratowych, głębokich dekoltów, które były wówczas bardzo popularne. Możemy natomiast zaobserwować tzw. kryzę, czyli charakterystyczny fałdowany kołnierz. Dzięki wynalezieniu krochmalu, kryza była usztywniania i mogła zostać podniesiona. Kołnierze te osiągały rozmiary porównywalne nawet do kół u wozu! Konstruowano je także na stelażach z drutu, aby uzyskać tak pokaźne rozmiary. Ubiór najczęściej składał się z gorsetu u góry oraz długiej sukni, często rozłożonej na kole lub stelażu. Kobiety renesansu, zwłaszcza te zamożniejsze, bardzo lubiły ubierać na siebie ozdoby i bogatą biżuterię, która świetnie współgrała z czarnymi materiałami (czerń była wówczas najmodniejszym kolorem) typu len, wełna, a także aksamit czy jedwab. Dwa ostatnie materiały były prawnie zakazane dla klasy najuboższej. 

Głowę zdobiły czepce renesansowe. Nakrycie głowy było obowiązkowe w epoce renesansu. Prawo surowo karało tych, którzy pojawiali się w miejscach publicznych z gołą głową. Wielką popularność zyskały kaptury, które zdobiły kobiece i męskie kreacje. W skład stroju mężczyzn, wchodziły również raczej długie płaszcze, kapelusze i bufiaste spodnie Można było również spotkać kryzy.


Na płaskorzeźbach widzimy osoby o zróżnicowanym statusie społecznym, w tym także rycerzy. 
Trzeba przyznać, że ich autor zrobił kawał dobrej roboty, zadbał o wiele detali, dzięki czemu można wyobrazić sobie piękną i interesującą modę renesansu. :)


Autor zdjęć: E.K.

Źródła:
http://renesans.klp.pl/a-9771.html
http://www.agnieszkamazur.com/index.php?show=category&which=4&lng=pl

2 komentarze: