wtorek, 8 kwietnia 2014

Wystawa Śniadanie u Tiffany`ego - moda jak biżuteria

W budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej w ramach Cracow Fashion Week  miała miejsce niezwykła wystawa, która przeniosła nas w świat filmu Śniadanie u Tiffany`ego. 
Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest historyk sztuki Katarzyna Sosenko. Wystawa jest prezentacją unikatowej kolekcji związanej z zabytkowymi akcesoriami mody wchodzącej w skład zbiorów rodziny Sosenko, cenionych kolekcjonerów rzemiosła artystycznego i sztuki dekoracyjnej, twórców największego w Polsce zespołu prywatnych kolekcji.
Na wystawie zostały zaprezentowane eksponaty głównie z końca XIX i I poł. XX w. które wyszły już z użycia a dawniej były najpiękniejszymi ozdobami kobiecej garderoby. Wśród nich znalazły się m.in.: kapelusze i nakrycia głowy, torebki i sakiewki koralikowe, akcesoria mody wieczorowej takie jak pióra, stroiki i ozdoby do włosów, wachlarze, ozdobne klamry do pasków, żakietów, broszki, spinki, naszyjniki z imitacji kamieni szlachetnych, szpile do kapeluszy, ozdobne klamry o rzeźbiarskich formach wysadzane kryształkami. 

Kultowy film, którego tytył jest zarazem motywem przewodnim wystawy  miał ogromne oddziaływanie na świadomość roli mody w życiu kobiety. Wizerunek głównej bohaterki ekranizacji powieści Trumana Capote, Audrey Hupburn postrzeganej jako ikona mody i uosobienie elegancji do dzisiejszego dnia niezmiennie inspiruje współczesne kobiety.
Tłem filmu jest moda lat 60 tych, elegancja dawnego Nowego Jorku oraz sławny sklep z luksusową biżuterią Tiffany & Co, znajdujący się przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Romantyczna opowieść o miłości jest w istocie manifestem stylu, gdzie motywem przewodnim jest garderoba i szykowne dodatki Audrey Hupburn oraz jej starania o atrakcyjny wizerunek.Oryginalna broszka od Tiffany`ego.

                             autor zdjęć: E.K.

1 komentarz:

  1. śliczne błyskotki:))
    pozdrawiam woman-with-class.blogspot.com ;)

    OdpowiedzUsuń