środa, 23 kwietnia 2014

Sukienki QIPAO

Dziś na naszym blogu przeniesiemy Was na sąsiedni kontynent, abyście zasmakowali z nami magii stylu i smaku elegancji prosto z Chin. Prezentujemy Wam stylizację, której główną częścią jest uwspółcześniona wersja tradycyjnego chińskiego kobiecego stroju – QIPAO. 

Strój ten Chińczycy zapożyczyli od Mandżurów, gdzie było to odzienie zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Początkowo w Chinach sukienka występowała wyłącznie w długości „do kostek” a na nią należało obowiązkowo nałożyć kamizelkę. Obecnie bardzo popularne są mini wersje qipao, a po rewolucji kulturowej w XX zaprzestano nakładania na sukienki kamizelki.

Jak widać na zdjęciach sukienka wykonana jest ze świecących materiałów (może być to jedwab bądź satyna.), jednak występują także aksamitne egzemplarze. Sukienkę charakteryzuje duże rozcięcie oraz kołnierzyk ze stójką, oba te elementy dodają należytej elegancji oraz wyglądają bardzo estetycznie. Ponadto na qipao często możemy spotkać haft (motywy kwiatowe, smoki, motyle ), który ma jakąś szczególną symbolikę (najczęściej szczęście bądź zdrowie). 

Jeśli chodzi o dobór dodatków nasza propozycja to brak biżuterii, która może za bardzo przytłoczyć stylizację. Gdy sukienka posiada haft proponujemy buty w jego kolorze na wysokiej szpilce. Gdy nie ma konkretnego wzoru, buty mogą uzupełniać jego brak, tj. nie muszą być jednolite.
Wizaż to makijaż typowo orientalny - bez kolorowych cieni, ale z mocną czarną kreską na oku. Nasza propozycja to także czerwone usta. Włosy upięte w kok, w zależności od kształtu twarzy wyżej bądź niżej, z grzywką lub bez. 

Sukienkę w tym stylu można zakupić w centrum hal targowych przy ulicy Marywilskiej w Warszawie, gdzie sprzedaje bardzo miły Wietnamczyk, który ma duży wybór sukienek w różnych rozmiarach i kolorach. Istotne jest aby przy zakupie qipao zwracać uwagę na jej stopień przylegania do ciała, sukienka nie może być zbyt luźna ale nie powinna też przesadnie podkreślać krągłości, przy zakupie wersji mini należy uważać aby sukienka kończyła się powyżej kolan.                                                 modelki: Patrycja Myśliwska i Diem Linh
                                                 wizaż: Honorata Grudzińska, Patrycja Myśliwska
                                                 tekst: Patrycja Myśliwska
                                                 autor zdjęć: Tomasz Sadowski 
                                                 www.tomeksadowski.net
                                                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz